Kategórie
 
 
 
 
 

Čo je ochranná fólia na mobil a oplatí sa nalepiť si ju?

Kúpili ste si nový mobil a tešíte sa z neho. Páči sa vám ako je čistý, aký jasný displej má a aké krásne farby. O pár týždňov už je zachytaný, zopár krát ste ho dali omylom do vrecka s kľúčami a ešte vám aj padol a poškriabal sa rovno v strede displeja, prípadne sa vám rovno rozbila dotyková plocha. Časy keď mal mobil vymeniteľné kryty, a po poškriabaní ste si kúpili nejaký nový kryt sú úž preč. Dnes dokonca nie je na mobile kryt, ale dotýkate sa buď priamo displeja alebo dotykovej plochy ktorá má sotva pár milimetrov a je priamo na displeji nalepená.

Poškriabaniu povrchu dotykovej plochy displeja viete predchádzať kúpou ochrannej fólie či ochranného skla na mobil, alebo inak zvaných aj ScreenProtector či Gorilla Glass.  Aj napriek tomu, že za také „nič“ zaplatíte pár EUR, je to stále oveľa lacnejšie ako výmena dotykovej plochy alebo dokonca celého displeja. Táto ochranná fólia alebo ochranné sklo lepšie odolávajú poškriabaniu ako sklo súčasťou povrchu displeja. Spevňujú dotykovú plochu a stlmia aj drobné pády tak, aby sa displej tak ľahko nepraskol. Veľmi dobre vám napomáhajú k dobrej viditeľnosti na displej. Bez fólie či ochranného skla sa časom používaním urobia tisícky mini škrabančekov, cez ktoré potom nie je na displej vôbec vidieť. Najhoršie je to ešte pri priamom svietiacom slnku. Na ochranných fóliách sa škrabanček vytvárajú len minimálne a ochranné sklo po jeho opotrebení viete jednoducho vymeniť za nové.

                Výrobcovia ponúkajú rôzne druhy takýchto ochranných fólií či skliel na mobilné telefóny a iné zariadenia, ako sú PDA, tablety alebo MP3 prehrávače. Najčastejšie sa stretávame s bežnými lesklými alebo matnými fóliami, číro-priesvitnými sklami alebo sklami s jemným dymovým nádychom. Používajú sa ale aj napríklad dizajnové zrkadlové či také, cez ktoré na displej vidíte iba pri kolmom pozeraní. Osobne som zrkadlovú fóliu na mobile mal, ale išla dole pomerne rýchlo. Bola krásna a tešil som sa z nej. Telefón vyzeral ako zrkadlo. Problém nastal ale keď som vyšiel von z budovy a zasvietilo čo i len trošičku slnko. Na displeji som nevidel vôbec nič. Je to fajn doplnok, ale hodí sa hlavne na zimné obdobie. Lepšie sú potom fólie antireflexné, ktoré práve pomáhajú zlepšiť vidieľnosť na priamom slnku. V ponuke máme aj takzvané „fullbody“ fólie alebo sklá. Tu sa v balení nachádzajú dve ochranné fólie. Jedna na ochranu prednej časti mobilu a druhá na ochranu zadnej časti. Toto je fajn, keď nosíte na telefóne zadnú ochrannú krytku, resp. rôzne druhy obalov. Aj keď sa vám pod ne dostane prach, nedoškriabe vám zadný kryt mobilu, a ten aj po rokoch vyzerá stále ako nový. Tieto typy sú hlavne pre iPhone, keďže má aj zadnú časť rovnú a nie vypuklú.

                Potulky po youtube a internete ma doviedli až k sklám a fóliám, ktoré vraj robia mobil dokonca skoro nerozbitný. Videl som videá, kde po mobile búchali kladivom, a nič sa mu nestalo vraj kvôli takejto forme ochrany. Neviem do akej miery je to rozprávka a do akej realita, ale každopádne si myslím, že  úplne stačí len si trošku dávať pozor na svoj mobil, nedávať ho do kabelky s miliónom drobností, nepchať ho do vrecka s kľúčami, nepokladať ho na betón alebo iné drsnejšie povrchy časťou displeja.

                Určite vrelo odporúčam nalepiť si ochrannú fóliu alebo ochranné sklo na váš mobil. Za tých pár eur to stojí. Mobil tak aj po dlhom čase stále po ich odlepení vyzerá ako nový. Počas celej doby čo sú na ňom nalepené ho veľmi dobre chránia pred poškriabaním a dokonca dokážu tlmiť aj jemné nárazy. Neváhajte a nalepte si ich ešte pred začatím používania nového mobilu, kým nie je neskoro.

Ako nalepiť ochrannú fóliu na mobil? Pozrite si článok tu...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia