Kategórie
 
 
 
 
 

Kedy dať dieťaťu prvý mobil?

dieťa s mobilom, alebo kedy kúpiť dieťaťu prvý mobilný telefón

Táto otázka rezonuje v domácnostiach nejednej rodiny. Vaše dieťa pomaly vyrastá, zlepšujú sa mu zručnosti a technické vedomosti. Nielen že si dokáže zapnúť samo televízor, prípadne počítač a svoju obľúbenú hru, ale v rukách sa mu čoraz častejšie objavuje aj váš mobil. Ani sa nenazdáte a už jeho funkcie ovláda lepšie ako vy. Je toto signál že dieťaťu môžete kúpiť svoj vlastný prvý mobil?

Názory na túto tematiku sú u rodičov skutočne veľmi odlišné. Bohatší rodičia často nevidia žiaden problém pri kúpe mobilu už veľmi malému dieťaťu, nakoľko nepociťujú strach z jeho poškodenia či straty. Často vidíte dieťa ako má niekoľkonásobne výkonnejší mobil ako vy sami. Je ale správne rozmaznávať deti a dávať im do rúk tak veľké hodnoty? Kúpiť dieťaťu mobil keď už vie s ním zodpovedne narábať alebo sú na to iné kritériá?

                Najčastejší signál pre rodiča je často impulz od dieťaťa, pričom sa dožaduje vlastného mobilu lebo „aj Petrík už mobil má a Jurko dostal teraz najnovší model Samsungu“. Veková hranica používateľov mobilov sa neustále znižuje, a tak sa aj deti svojich mobilov dožadujú čím ďalej v skoršom veku. Je na rodičovi, ktorý impulz ich posunie ku kúpe mobilu pre svoje dieťa. Vo všeobecnosti sa odporúča deti vychovávať tak, aby si hodnoty vecí s ktorými manipulujú v prvom rade dokázali vážiť. Ak rodič nadobudne pocit, že dieťa si uvedomuje hodnotu vecí a vie sa k nim správať zodpovedne, môže zvažovať čo im zverí. Výhodou dnešnej doby je, že sa u väčšiny z vás v domácnosti povaľujú mobily ktoré ste zamenili práve vy za novšie modely, a tak ich môže vaše dieťa „zdediť“ po vás. Takéto posúvanie si  telefónov v rámci rodiny je najčastejšia forma, ako sa deti dostávajú k prvým vlastný mobilným telefónom. Taktiež v rámci technického pokroku z roka na rok dostanete za dostupnejšie peniaze pomerne veľmi výkonné zariadenia, a môžete teda kupovať aj nový mobil v obchode. Operačný systém v mobiloch je často rovnaký pri značkových  ako aj pri menej známych značkách, a tak lacnejšie mobily disponujú rovnakými funkciami a možnosťami ako tie drahšie.

                Konzumná spoločnosť dnešnej doby so sebou prináša ešte jeden výrazný problém pri rozhodovaní sa o „prvom mobile“. Deti vedia byť nielen milé a usmievavé, ale aj veľmi zlé a zákerné ak nedostávajú dostatok lásky a výchovy. Môže sa preto stať, že dieťa ktoré ešte nemá mobil, alebo má len niektorý zo starších mobilov, stane sa cieľom posmeškov a šikanovania. Táto situácia je veľmi nepríjemná, no v skutočnosti veľmi častá. Treba preto byť opatrný a snažiť sa aj k takto pomerne banálnej veci stavať s určitým rešpektom. Ak trávite s deťmi dostatok času, rozprávate sa s nimi, rozoberáte ich úspechy či neúspechy a sledujete aj ich potreby, tak vám dajú jasne najavo, či k takýmto nepríjemným situáciám v ich živote nedochádza. Netreba deťom kupovať najnovšie mobily aby neboli cieľom posmeškov, treba udržovať zdravý stred. Nielen deti, ale aj celkovo ľudia vždy „skúšajú“ pokiaľ môžu. Preto je lepšie deťom kupovať „zlatú strednú cestu“ a nechať ich tešiť sa ak v budúcnosti dostanú niečo lepšie. Nový mobil môže byť aj motiváciou k ich dobrým výsledkom v škole, alebo za pravidelnú pomoc v domácnosti. Treba si vždy uvedomiť, že ani vám výplatu v práci šéf nedá len za to že ste, prípadne vaša firma neprinesie zisky bez toho, aby ste ju kvalitne viedli. Aj vaše dieťa raz príde do školy, kde bez učenia nedostane dobré známky. Tiež nastúpi do práce a bez aktívnosti a snahy si ju dlho neudrží.

                Ak už ste vášmu dieťaťu darovali svoj starší mobil alebo kúpili nový, odporúčame vám kúpiť k nemu aj púzdro a ochrannú fóliu. Deti sú často veľmi aktívne a pri ich šibalstvách alebo hrách by sa im mohol ich telefónik poškodiť. Púzdro ochráni telo mobilu a ochranná fólia či ochranné sklo zvýšia odolnosť displeja a dotykovej plochy. Používanie ochranných púzdier na mobilných telefónoch výrazne predlžuje ich životnosť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia