Čo je selfie tyč alebo monopod?

Kategórie
 
 
 
 
 

Čo je selfie tyč alebo monopod?

Selfie tyč monopod pre mobilyČlovek je tvoj vynaliezavý, a tak sa snaží poradiť si s každým vzniknutým problémom. Jednou z takýchto vecí bol vynález vnútorného fotoaparátu na mobile, vďaka ktorému sa vieme aj sami odfotiť. Takto nám vznikli takzvané selfie fotky, dnes už výraz viac ako bežný. Takto vytvorené fotografie sú síce super, no záber je limitovaný dĺžkou ľudskej ruky. Tu vznikla medzera, ktorú vyplnila takzvaná selfie tyč, alebo inak nazývaná aj monopod. Vďaka takémuto statívu si vieme fotky spraviť lepšie a oveľa lepšie je tiež vidieť objekty pri ktorých sa fotíme.

Selfie tyč je teda v podstate statív pre mobilný telefón. Takýto statív sa nazýva aj monopod. V našej ponuke tento tovar nájdete v kategórií "Držiaky a stojany" v podkategórií "Selfie tyče a statívy".

Prevažná väčšina týchto selfie tyčí je vyrobená z troch častí. Prvá časť je rúčka. Táto je čiastočne protišmyková z plastu alebo gumy. Niektoré takéto úchyty priamo obsahujú aj tlačidlo pre spúšť s bluetooth pripojením, iné ich majú externe teda oddelene. Výhodou oddelených spúští je variabilita pri fotení a tiež aj možnosť "stlačiť spúsť" na diaľku. V jednej ruke môžete držať selfie tyč a v druhej spúšť.
Najväčšou časťou je práve kovová teleskopická tyč. Teleskopická znamená to, že je roztiahnuteľná a potom naspäť zmenšiteľná tak, ako ste zvyknutí napríklad pri rybárskych udiciach. Vďaka tejto vlastnosti disponuje malým rozmerom a zmestí sa do kabelky, ruksaku alebo batožiny. Túto teleskopickosť selfie tyče je možné tiež využiť aj nastavením si potrebnej dĺžky pri fotografotaní alebo natáčaní videa. Nie vždy potrebujete mať selfie tyč roztiahnutú do celej dĺžky.

Selfie tyč statív foto v parku

Poslednou časťou je úchyt pre mobil. Možnosť uchytenia mobilu na selfie tyč je riešená gumou pripadne strunou sťahovateľnou plastovou čelusťou, ktorá mobil pevne zovrie tak, aby nevypadol. Tento diel je naskrutkovaný na selfie tyči pomocou skrutky s rovnakým závitom aký sa používa pre uchytenie fotoaparátov, a tak ju môžete použiť nie len pre mobil, ale aj pre fotoaparáty. Celý tento diel uchycujúci mobil na tyči je nastaviteľný do potrebného uhla. Tento uhol zafixujete pomocou skrutky podľa potreby. Skrutka má väčšiu plastovú matku vyrobenú tak, aby sa dala nastavovať aj prstami bez potreby skrutkovača.

Použitie selfie tyče je veľmi jednoduché. Teleskopickú časť roztiahnete na potrebnú dĺžku. Mobil uchytíte do plastovej čeluste. Na mobilnom telefóne zapnete fotoaparát. Ten prepnete na fotenie vnútorným foťákom. Ihneď na to sa vám na displeji začne zobrazovať to, čo bude vidieť na fotografií. Potom si nastavíte sklon pomocou skrutky tak, aby ste sa na displeji dobre videli. Selfie tyč monopod foto v akváriuAk máte takto tyč nastavenú, treba už len stlačiť spúšť. Keďže na tú momentálne nedočiahnete, je možné samotné cvaknutie vyriešiť dvoma spôsobmi. Prvý je nastavenie časovača cvaknutia fotky. Druhý je zakúpenie bluetoothovej spúšte, prípadne kúpa takej selfie tyče, ktorá už bluetoothový spínač obsahuje v rúčke, alebo jej oddelená forma je súčasťou balenia. Ak takúto bluetoothovú spúšť máte, je potrebné spárovať ju s vašim mobilom. Toto urobíte tak, ako je uvedené v návode. V prípade že návod nemáte, alebo ste ho stratili, je to viacmenej rovanké ako u ostatných bluetooth zariadení. Na mobile zapnete funkciu bluetooth. V menu vojdete do jej nastavení. Dáte vyhľadať nové zariadenia. Zapnite pomocou zapínacieho tlačidla aj bluetoothovú spúšť na selfie tyči (alebo externú spúšť). Mobil by vám ju mal v bluetooth nastaveniach ukázať. Následne na to ju dáte iba pripojiť. Ak je pripojená, tak už by mala fungovať a môžete si otestovať fotenie. Ak vám ju mobil nevie nájsť, s najväčšou pravedepodobnosťou je ju potrebné uviesť do nejakého párovacieho módu. Tento mód najčastejšie zapnete niečim ako dlhé podržanie zapínacieho tlačidla alebo vybranie a vloženie batérie. Signalizovať ho môže tiež kontrolka, ktorá začne blikať inak, ako dovtedy. Každopádne ako to už poznáte z používania iných zariadení, "kadečo poskúšate" a ono to už nejako zrazu pôjde :-)

Zo skúseností vieme, že pri cestovaní lietadlom je lepšie túto slefie tyč vložiť do batožiny ktorá ide v trupe lietadla a nie do príručnej batožiny. Väčšina leteckých spoločností vám nedovolí vziať si ju so sebou v príručnej batožine. Na to, či si selfie tyč môžete zobrať do lietadla sa radšej informujte vopred.

Neodporúčame zbytočne rozťahovať a sťahovať teleskopickú časť, nakoľko sa môže jej pevnosť časom stratiť a môže sa vám zariadenie na jej konci otáčať dole hlavou. Pri bežnom fungovaní vám takýto monopod vydrží dlho funkčný, no treba myslieť na to, že mechanicky sa kovy opotrebuvávajú.

Batérie v spúštiach k selfie tyčiam majú pomerne dlhú výdrž. Predĺžite ju tým, že keď spúšť nepoužívate, vypnete ju. Ak na toto zabúdate, tak si radšej na dlhšie cesty so sebou pribaľte náhradné batérie.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia